9 Aralık 2015

DSP’DE NELER OLUYOR?

ile Emrah Konuralp
Share

ODATV.COM İnternet Sitesi Muhabiri Şenol ÇARIK’ın 13 Aralık 2015 DSP Olağanüstü Kurultayı’na ilişkin yaptığı haber ve değerlendirme yazısı:

dspde-neler-oluyor

Masum Türker’in yeniden aday olmayacağını açıkladığı DSP’de şu ana kadar üç isim genel başkan adaylığını açıkladı. Bir dönemin iktidar partisi olan, 1 Kasım seçimlerinde ise yüzde 0,07 oy alan DSP 13 Aralık 2015 Pazar günü yeni başkanını seçiyor…

Bülent Ecevit’in mirası Demokratik Sol Parti (DSP) 1 Kasım seçimlerinde, 30 yıllık geçmişindeki en düşük oyu aldı. Parti, yurt içi ve yurt dışı toplam 31 bin 805 oy ve yüzde 0,07 oran elde etti.

18 Nisan 1999’da yapılan seçimlerde, Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinin de estirdiği rüzgârla, yüzde 22,19 oy oranıyla birinci parti olan DSP Bülent Ecevit’in başbakanlığında MHP ve ANAP ile ortak bir hükümet kurmuştu. Altın yıllarını yaşayan demokratik sol, bir süre sonra ekonomik krizler, Kemal Derviş operasyonu, Hüsamettin Özkan-İsmail Cem’in istifa ederek Yeni Türkiye Partisi’ni kurması ve 128 milletvekilinden 64’ünün yeni kurulan partiye gitmesiyle dibe vurmuştu. DSP’nin mecliste 4. Parti konumuna düşmesiyle birlikte hükümet azınlık konumuna düşmüş, son hamle Devlet Bahçeli’nin erken seçim çıkışı olmuştu. AKP’nin yüzde 34,4 oy oranıyla tek başına iktidar olduğu 3 Kasım 2002’deki erken seçimlerde DSP yüzde 1,22 oy oranıyla büyük bir erime yaşamıştı.

Genel başkanlığı bırakan Bülent Ecevit’in yerine 24 Temmuz 2004’te yapılan 6. Olağan Kongre’de Zeki Sezer bu göreve geldi. DSP’nin efsane lideri ‘Karaoğlan’ lakaplı Bülent Ecevit 2006 yılında vefat etti.

17 Mayıs 2009’da yapılan olağanüstü kongrede Masum Türker genel başkanlığa seçildi. Türker, DSP-MHP-ANAP iktidarının son döneminde ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapmış, 2004’te partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olmuştu.

MASUM TÜRKER VEDA ETTİ

Türker, 29 Kasım günü bir açıklama yaparak, 2009’dan bu yana sürdürdüğü genel başkanlık görevini bırakacağını belirtmişti. Türker’in 13 Aralık’ta yapılacak olağanüstü Kurultay’da aday olmayacağını açıklamasının ardından adaylık için açıklamalar da birbiri ardına gelmeye başladı.

ADAYLIĞINI İLK AÇIKLAYAN İSİM ÖNDER AKSAKAL

Adaylığını ilk açıklayan isim Genel Başkan Yardımcısı ve Örgüt Kurulu Başkanı Önder Aksakal oldu. Yönetim Aksakal’ı destekliyor. Çok ciddi baskı, karartma ve engellemeyle karşı karşıya olduklarını belirten Aksakal, “Buna direniyoruz. Yol zorlu bir yol, engebeli ve dikenli bir yol, siyaset maalesef Türkiye’de bu çerçevede yürüyor. Hepimiz kanımızın son damlasına kadar DSP’nin Türk siyasetinde var olması için çalışacağımızı gösterdik. Bunun bugün ispatını yapıyoruz. Siyaset kurumu artık normal hayatına döndürülmelidir” diyor.

ZEKİ SEZER YENİDEN SAHNEDE

DSP’nin CHP listelerinden seçime girdiği ve 13 milletvekilini meclise soktuğu 2007 yılında milletvekili adayı olmayan dönemin DSP genel başkanı Zeki Sezer, 2009’da Masum Türker’e devrettiği genel başkanlık koltuğuna yeniden aday oldu.

Sezer, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun kendisini bu kararı almaya ittiğini ifade ederek, “Türkiye de, siyaset de iyi değil. Sayın Ecevit’in 1985’de yazdığı DSP programının özüne uygun ama bugünün ihtiyaç ve gerçeklerini de gözeten bir siyasete ihtiyaç var” dedi.

GENÇ ADAY EMRAH KONURALP BU KEZ İDDİALI GELİYOR

DSP’deki üçüncü aday Trabzon doğumlu, 32 yaşında ODTÜ’lü genç bir siyaset bilimci. Siyasi kamuoyu adını 10 Temmuz 2011 ve 30 Haziran 2013 kongrelerindeki genel başkan adaylığı süreçlerinde duydu.

2002’de Ecevit’in davetiyle partide görev alan Emrah Konuralp, parti programı yenileme kurulu üyeliği, Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, Parti Meclisi üyeliği gibi görevlerde bulundu.

2013 kurultayında Masum Türker’in aldığı 400 oya karşılık 200 civarı oy aldığını ve bu kurultayda ilk turda salt çoğunluğu sağlayacağını vurgulayan Konuralp, 6 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor ve ekliyor:

“Biz yola 6 buçuk yıl önce demokratik sol gençlik manifestosu ile çıktık. O manifesto doğrultusunda yıllarca partimizi demokratikleştirmek adına mücadele verdik. Şimdi her yaştan ama fikren genç yüzlerce üyeye ve binlerce destekçiye ulaştık. Bizim göreve gelmemizle tüm bu arkadaşlarımız yepyeni bir adrese kavuşacaktır.

DSP’yi ülkemizin en farklı partisi, en demokratik partisi haline gereceğiz. Genel merkez değil üye odaklı bir kitle partisi olacağız. Gerçekleştireceğimiz gençlik devrimi ve köklü değişim diğer siyasi partileri de bu yönde teşvik edecek ve siyaset kurumlarının tepeden tırnağa yenilenmesinin ilk adımı olacaktır.”

DELEGE SAYISINA İTİRAZ

Pazar günkü kongre için askıya çıkan delege sayısı 635, ancak önceki kurultayda bu sayının 798 olduğu belirtiliyor. Konuralp, Genel Merkez’in muhalif gördüğü önemli sayıdaki delegeyi usulsüz biçimde sildiğini tespit ettiklerini, hukuki olarak gerekli itirazları yaptıklarını ifade etti.

NE OLACAK?

Evet, DSP 13 Aralık günü yeni genel başkanını seçecek. Partinin diğer kurulları için bu kongrede sandık başına gidilmeyecek. 2016 ortalarında yapılacak olağan kongrede bütün yönetim kademeleri için seçim yapılacak. 1 Kasım’da seçime katılan 16 parti arasında 13. parti oldu DSP. Kimine göre Bülent Ecevit’in vefatıyla misyonu artık noktalanan bir parti, kimine göre vakıf olması gereken bir parti, kimine göre ise bir dava partisi ve yeniden ayağa kalkmalı.

Kimin istediği gerçekleşecek bunu hep birlikte göreceğiz…

Şenol Çarık

Odatv.com