5 Temmuz 2013

KONURALP GEZİ ESİNTİLERİ ARASINDA KONUŞTU

ile Emrah Konuralp
Share

MEDYA KEŞAN  Gazetesi Yazarı Cavit Deniz’in Köşe Yazısı:

emrah_konuralp_salonda_gezi_esintileri_arasinda_konustuDSP’nin 9. Olağan Kurultayı’nda izleyicinin yüzde 85’i Emrah Konuralp’i ayakta alkışladı. Bu göstermektedir ki salonda izleyici anlamında Konuralp’in ezici üstünlüğü vardı.

“Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla kesildi konuşması. Konuralp, Gezi Parkı olaylarını tanımlarken siyasetbilimciliğini koydu ortaya.

Ona göre gençler Türkiye’de muhalefet partileri MHP ve CHP’ye görevini gereği gibi yapmadıkları uyarısında bulundu. Muhalefette yaşanan boşluğun gençler tarafından doldurulmak istendiğini ifade etti. Partideki yönetim boşluğunu da gençler doldurmalıdır görüşünü egemen kıldı salonda.

Devamında toplumun bir arayış içine girdiğine işaret düştü.  Ardından bu arayışın lokomotifi gençliktir diyerek gençliğe yeni bir siyasal adres gösterme amacını ortaya koydu.

Kendisinin 29 yaşında genel başkan adayı olarak ortaya çıkmasını anlatırken somut örnekleme soruları sordu.

Mustafa Kemal’den örnekler verdi. Sorular sordu.

Bülent Ecevit’ten örnekler verdi. Sorular sordu.

Deniz Gezmiş’ten örnekler verdi.

Che Guevara’dan örnekler verdi.

Sorduğu soru dördü için ortaktı.

Kaç yaşındaydılar?

Adeta bilgi yoğunluğu içeren bir konuşma yaptı.

Verdiği liderleri örnekleyerek DSP’nin devrimci ve solcu yapısının öne çıkarılmasının gereğini ima etti. Ki, Türker yönetimi bunu başaramadı.

Kim anlaya, kim dinleye, delege ağalarının amacı koltuk korumak olunca. Konuralp’in konuşması sol bir partinin kurultayında yapılan en nitelikli konuşmaydı. Öncelikle benmerkezli değildi. Tahrik ve tehdit içermiyordu. Duygu sömürüsü yoktu.

Delegeden cılız alkış aldı.

Neden?

DSP üzerinde son dönemde yapılan il kongreleri sonrası oluşan Masum Türker vesayetinin salonda egemen olmasından.

Delege Ankara’dan dönüş yolunda vicdanı ile baş başa kalınca özeleştiri yapma olanağı buldu.

Tekirdağ İl Başkanı “Genç adaya oy vermediğim için vicdanımla boğuşuyorum” diyerek samimi bir itirafta bulunuyordu. Emrah Konuralp, Bülent Ecevit’ten edindiği bilgi ve birikimin yanında siyasal kültür olarak neler aldığını davranışlarıyla koydu ortaya.

DSP’de gençlik hareketi: Tıpkı Gezi olaylarının yeter artık bu işi daha iyi biz yaparız anlayışını yaşama geçirme adına yola çıkmıştı.

Salondaki izleyicinin yüzde 85’ini yanına çekmeyi başaran Emrah Konuralp, inanıyorum ki aynı delege yapısıyla yakın gelecekte gündeme getirilmek istenecektir.

Muhalefet partilerine, “Yarattığınız boşluğu dolduracağız” dedi Gezi Parkı’nda gençler. Arayışa giren gençlerden bir grup, değişim olmayınca DSP’nin kapısında kaldı. İktidarı değiştirmenin yolu DSP’de değişimden geçiyor. Salonda izleyicinin gördüğünü, kararını önceden yönlendirme ile belirlemiş olan delege göremedi.

Çocuk sorar:  “Yeni doğan kedi yavrusu ne diyor baba?”

–          Masum Türker diyor oğlum.

Aradan bir hafta geçer çocuk yine sorar: “Kedi yavrusuna ne diyor baba?”

–          Emrah Konuralp diyor oğlum

Geçtiğimiz günlerde Masum Türker diyordu. Şimdi neden Emrah Konuralp diyor?

–          Gözlerini açtı oğlum gözlerini.